درباره ما

این مجموعه با هدف گسترش زمینۀ مشارکت  مردم، بالاخص هنرمندان و اصحاب رسانه، در عرصه های تخصصی امر به معروف و نهی از منکر، با رویکرد حمایت از آگاهی بخشی و مطالبه ‌گری در قالب شبکه ای پویا از داوطلبان فعال گردیده است.مجموعه مردّا :
(مرکز رسانه ای دیده بان انقلاب) با ایجاد ظرفیت تولیدی ، توزیعی ، هنری و رسانه ای ، آمادگی کامل عملیات ترویج معروفات و مبارزه با منکرات و ورود مؤثر به عرصه مطالبه گری قانونمند و آگاهی بخشی و ارتقاء حقوق متقابل شهروندی و حاکمیتی اعلام می دارد و امید آن دارد تا در اجرای برنامه های توسعه فرهنگی اجتماعی با ایفای نقش امید آفرین ، گره گشایی مشکلات مردم و مسئولین باشد.
 شیوه نامه گروه جهادی مردّا

مادّه ۱- کلّیّات:
در اجرای بند پنجم مادّۀ ۱۶ قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر و به منظور فراهم آوردن زمینۀ مشارکت گسترده و استفاده از ظرفیّت‌های علمی و اجرایی نهادهای مردمی، گروه‌ جهادی مطالبه‌گری مردّا با رویکرد امر به معروف و نهی از منکر تشکیل گردیده است.


مادّه ۲ – اصطلاحات قانون:
قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر مصوّب ۱۳۹۴/۱/۲۳ مجلس شورای اسلامی دستورالعمل: دستورالعمل اجرایی قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر و اصلاحات بعدی آن اعضای ستاد: اعضای مصرّح در مادّۀ ۱۹ قانون ستاد: ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور دستگاه اجرایی: دستگاه‌های اجرایی مادّۀ ۵ قانون مدیریّت خدمات کشور شورا: شوراهای امر به معروف و نهی از منکر


مادّه ۳ – تعریف:
تشکّل‌ مردمی امر به معروف و نهی از منکر با نام اختصاری «مردّا» در قالب گروه‌های جهادی هنری رسانه ای با تأیید ستاد استان مازندران تشکیل و مجوز گروه با امضای معاون اجتماعی و مطالبه گری ستاد امر به معروف و نهی از منکر کل کشور صادر گردیده است.


مادّه ۴ – اهداف:
هدف از تشکیل گروه‌ جهادی مردّا موارد زیر است: الف) گسترش زمینۀ مشارکت آحاد مردم بالاخص هنرمندان و اصحاب رسانه در موضوع امر به معروف و نهی از منکر در حوزه‌های مختلف امر به معروف و نهی از منکر. ب) کمک به ایجاد هسته های داوطلب مردمی در قالب تشکّل‌ امر به معروف و نهی از منکر در عرصه های عمومی و تخصّصی و حمایت هدفمند از فعّالیّت‌های برنامه ریزی شده و هدفمند امر به معروف و نهی از منکر. ج) شبکه سازی هسته های مردمی مطالبه گر و جوانان انقلابی با رویکرد تحوّل‌آفرینی در راستای بیانیه گام دوّم انقلاب که در حال طرّاحی و اجرای عملیّات مطالبه‌گری تخصّصی باشند. د) میدان‌سازی برای نقش‌آفرینی هسته های مردمی و نهادسازی مردمی برای تحوّل در حکمرانی از طریق امر به معروف و نهی از منکر تخصّصی. ه) به میدان آوردن مردم و نهادهای مردمی و به مشارکت گرفتن ظرفیّت‌های مردم با رویکرد حلّ مسائل تحوّل‌آفرین از طریق تشکیل هسته‌های میانی حاکمیّت و مردم. و) تقویت نقش آفرینی مردم و بهره مندی از ظرفیّت ایشان در راستای تصمیم‌سازی و افزایش اثرگذاری مردمی بر نظام برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری کشور. تبصره: مطابق قانون گروه‌ جهادی امر به معروف با دو رویکرد کلان امر به معروف و نهی از منکر مردم به حاکمیّت و امر به معروف و نهی از منکر مردم به مردم عمل می نماید.


مادّه ۵ – ساختار:
هسته های امر به معروف و نهی از منکر گروه جهادی مردّا دارای حدّاقل ۷ نفر عضو اصلی که در هر هسته حداقل ۲ نفر در زمینۀ عرصه فعّالیّت دارای تخصّص و یا تجربۀ مرتبط باشند، تشکیل می‌شوند.

تبصره: عدم عضویّت در گروه‌ های جهادی امر به معروف و نهی از منکر، مانع امر به معروف و نهی از منکر هیچ‌ کس نیست و هر کس مانع امر به معروف و نهی از منکر حاکمان شود مطابق مقرّرات قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر به مراجع قضایی برای اعمال مجازات معرّفی خواهد شد.

مادّه ۶ – عرصه:
هسته های امر به معروف و نهی از منکر به حاکمیّت در گروه جهادی مردّا در یک یا چند عرصه از عرصه‌ های تخصّصی زیر فعّالیّت می نمایند: » اجتماعی » اداری » اقتصادی » بهداشت و درمان » تعلیم و تربیت » ورزش و تفریحات سالم » عفاف و حجاب » حقوقی و قضایی » فرهنگی » کارگری » گردشگری » مبارزه با مفاسد » محیط‌ زیست » مسئولین » مهندسی » هنر و رسانه » فضای مجازی » علم و فنّاوری و نوآوری تبصره: امکان اضافه شدن بخش و زیربخش به عرصه‌ های تخصّصی با پیشنهاد دبیر ستاد امر به معروف وجود دارد.


__________________________

مردّا  کلمه ی اختصاری از حروف اول  مرکز رسانه ای دیدبان انقلاب  می باشد.

__________________________

معنی مردّاً در فرهنگ واژگان قرآن :

مَّرَدّاً  =  بازدهی نیکوتر – نتیجه پر خیر و برکت

(درعبارت “وَﭐلْبَاقِیَاتُ ﭐلصَّالِحَاتُ خَیْرٌ عِندَ رَبِّکَ ثَوَاباً وَخَیْرٌ مَّرَدّاً” : و اعمال شایسته پایدار نزد پروردگارت از جهت پاداش بهتر و از لحاظ بازدهی نیکوتر است)

» مردّاً پاداش های ماندگار وَ یَزیدُ اللَّهُ الَّذینَ اهْتَدَوْا هُدیً وَ الْباقِیات الصَّالِحاتُ خَیْرٌ عِنْدَ رَبِّکَ ثَواباً وَ خَیْرٌ مَرَدًّا ذکر نعمت هدایت و پاداش های ماندگار خداوند برای مومنین.

» تفسیر المیزان – خلاصه وَیَزِیدُ اللَّهُ الَّذِینَ اهْتَدَوْا هُدًى ۗ وَالْبَاقِیَاتُ الصَّالِحَاتُ خَیْرٌ عِنْدَ رَبِّکَ ثَوَابًا وَخَیْرٌ مَرَدًّا : (و خدا کسانی را که هدایت یافته اند بر هدایتشان می افزاید و اعمال شایسته که باقی ماندنی است، پاداشش در نزد پروردگارت بهتر و نتیجه اش نیکوتر است)،

مراد از (باقیات صالحات ): اعمال شایسته است که نزد خدا محفوظ می ماند و باعث شکر و اجر عظیم خدای متعال می گردد. و (ثواب) یعنی پاداش عمل و ( مرد ) یعنی محل بازگشت که در اینجا مراد بهشت است، در این آیه شرح حال طائفه دیگر، یعنی مؤمنان را بیان می کند که خدای متعال راه یافتگان آنها را مدد می فرماید، و هدایتی بر هدایتشان می افزاید و در نتیجه موفق به انجام اعمال صالح و ماندنی می گردند (و این هدایت الهی در نتیجه روی آوردن آنها به حق و ایمانی است که دارند)، که این باقیات صالحات از نظر اجر بهتر و از نظر مسکن و محل بازگشت نیکوتر است ، چون مسکنی که اینها به آن انتقال می یابند، بهشت جاوید است که نعم آن زایل نشدنی و ابدیست و مسلما این نعمات از آنچه زخارف دنیوی که در نزد کفار است بهتر است و جمله (عند ربک) اشاره به حکم الهی در خصوص این مقایسه است و حکم خدا هیچ خطا و اشتباهی در آن راه ندارد. این سه آیه جواب از حجت کفار بود که خود را برتر و بالاتر از مؤمنان می دانستند.

شماره صفحه : ۳۱۰

حزب : ۶۲

جزء : شانزدهم

سوره : مریم آیه ۷۶آدرس های ما در فضای مجازی

تبادل نقد و نظر

اینستاگرام MARADA.IR

آرشیو ویدئویی

چشمه نور SOURCELIGHT

مرجع و منبع

سایت MARADA.IR

 


مرکز رسانه ای دیدبان انقلاب