امنیت شبکه و فضای مجازی

تست امن بودن VPN چگونه انجام میشود؟

✓ زمانی که vpn فعال نیست وارد سایت whatismyipaddress.com شده و آی پی اصلیتان را مشاهده کنید. ✓حالا vpn را فعال کنید و وارد سایت dnsleaktest.com شوید. اگر آی پی نمایش داده شده, همان آی پی اصلی شما بود، به معنای این است که ابزاری که استفاده می کنید امن نیست و مشکل نشت DNS دارد .

تست DNS LEAK

وب‌سایت dnsleaktest.com به شما می‌گوید که آیا VPN شما مشکل نشت DNS دارد یا خیر. قابل توضیح است که نشت DNS یک آسیب‌پذیری است که در نتیجه آن ممکن است IP اصلی کاربر فاش شود. برای شروع تست،‌مطمئن شوید که به VPN متصل شده‌اید، سپس وارد وب‌سایت شوید و تست را انجام دهید. نتیجه این تست به شما آدرس IP، نام هاست DNS، موقعیت و نام ISP تان را نشان خواهد داد. اگر این اطلاعات با اطلاعات واقعی شما یکسان باشند، یعنی ابزار VPN شما دچار مشکل نشت DNS است. برای مثال سرور VPN شما در کانادا است، و شما انتظار دارید موقعیت را کانادا نشان دهد، ولی برعکس مکان واقعی شما مشخص می‌شود.

 

تست آدرس IP

یکی از اولین تست‌هایی که بعد از وصل شدن به VPN باید انجام دهید، تست آدرس IP است. با استفاده از سایت whatismyipaddress.com می‌‌توانید به سرعت متوجه شوید که آدرس IP شما در اینترنت چیست، علاوه بر این  موقعیت شما روی نقشه مشخص می‌شود. خیلی ساده اگر این آدرس و موقعیت با اطلاعات اصلی و و اقعی شما یکسان بود یعنی این VPN امن نیست.

علاوه بر تست فوق، سرویس آنلاین whoer.net/extended مشخص می‌کند که آیا از Flash و Java در صورت نشت DNS یا هنگام استفاده از VPN محافظت می‌شود یا خیر.

 

تست آدرس P2P TORRENT IP

همانطور که VPN بین کاربران P2P متداول و رایج می‌شود، مطمئن شدن از امنیت و حفاظت اطلاعات بسیار مهم و حائز اهمیت است. سرویس آنلاین ipleak.net، همانند تست IP عمل می‌کند، یعنی اطلاعات IP و موقعیت شما را مشخص می‌کند و علاوه بر اینها torrent IP را هم تست می‌کند. اگر در تست IP تورنت، اطلاعات واقعی شما برگردانده شد یعنی امن نیستید.