یادداشت|

بازنمایی موفقیت‌های بین‌المللی چین در بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست

خانم «مهناز گودرزی» کارشناس مسائل سیاسی و اقتصادی چین در یادداشتی اختصاصی برای بخش فارسی رادیو و تلویزیون مرکزی چین با اشاره به « برگزاری بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست» نوشت:  برگزاری کنگره ملی حزب کمونیست چین همواره مهمترین رویداد نظام بین الملل تلقی می شود که با حساسیت بالا توسط رسانه های بین المللی دنبال می شود، اما بیستمین کنگره بدلیل شرایط کنونی نظام بین الملل از جمله جنگ اوکراین و تبعات متعدد آن و نقش چین در حوزه اقتصاد نظام بین الملل باعث شده که از اهمیت ویژه ایی نسبت به دوره های قبل برخوردار شود.

 بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در روز یکشنبه ( ۱۶ اکتبر ۲۰۲۲) آغاز شد و تا شنبه (۲۲ اکتبر ۲۰۲۲) ادامه دارد، این اجلاس هر پنج سال یکبار برگزار می شود که ضمن اشاره به نتایج پنج سال اخیر، به اهداف پنج سال آینده و احتمالا یک دروه طولانی تر تاکید دارند و مهمترین تصمیمات از جمله انتخاب دبیر کل جدید حزب  اقدام می نمایند. به نظر می رسد به دلیل پیشرفت قابل ملاحظه چین در سال های اخیر مجدد شی جین پینگ برای سومین دوره پنج ساله متوالی به عنوان رئیس جمهور و رئیس حزب انتخاب شود. شی در دوره قبل با چشم انداز ” رویای بزرگ چین” از طریق ابتکار کمربند و جاده، ابتکار توسعه جهانی و امنیت جهانی توانست سیاست خارجی فعال چین را مفصل بندی کند. محورهای اصلی که در بیستمین کنگره ملی جزب کمونیست برجسته بود و شی جین پینگ نیز بر آن تاکید نمود را می توان در سه محور  بررسی کرد:

۱٫   مساله تایوان:

ضمن مخالفت با استقلال تایوان  و مصمم بودن در این مسئله را، نشان از عزم و توانایی چین برای حفاظت از حاکمیت و تمامیت ارضی بر شمرد و مجدد تاکید کرد که پکن مبارزه بزرگی را علیه جدایی طلبی تایوان به راه انداخته است و استفاده از قوه قهریه را برای تحت کنترل درآوردن جزیره تایوان رد نخواهد کرد. درباره مسئله هنگ کنگ اشاره کرد که،کشورش به کنترل همه‌جانبه هنگ‌کنگ دست یافته و آن را از هرج و مرج به حکومتداری تبدیل کرده است. همچنین گفت که اقدامات انجام شده پس از اعتراضات بزرگ در هنگ‌کنگ در سال ۲۰۱۹ نظم را برقرار کرده و تضمین کرد که هنگ‌کنگ به دست میهن‌پرستان اداره می‌شود.

۲٫   ساختن همه جانبه یک کشور سوسیالیستی مدرن:

شی جین‌پینگ بیستمین کنگره ملی چین را، کنگره  مهمی  دانست چراکه در لحظه حساسی تشکیل شده است، زمانی که کل حزب و مردم از همه اقوام در حال آغاز سفر جدیدی برای ساختن همه‌جانبه یک کشور سوسیالیستی مدرن و حرکت به سوی هدف صد ساله دوم هستند. متحد کردن و رهبری تمام اقوام در چین برای ساختن یک کشور سوسیالیستی مدرن وظیفه اصلی حزب کمونیست به شمار آورد. نکاتی در این موضوع اشاره شد، همچون حمایت از اقتصاد خصوصی، ایجاد سیستم اقتصادی بازار سوسیالیستی در سطح بالا،  رشد اقتصادی با کیفیت بالا، سرمایه گذاری بیشتر در شاخه نظامی حزب و ارتش آزادی بخش که بتواند قابلیت بازدارندگی استراتژیک پکن را تقویت کند که پنج سال آینده برای ایجاد یک قدرت سوسیالیستی مدرن بسیار مهم خواهد بود.

۳٫   مخالفت با ذهنیت جنگ سردی در دیپلماسی:

اظهار داشت که پکن با همه اشکال هژمونی و سیاست اعمال زور، با ذهنیت جنگ سرد و مداخله در سیاست داخلی کشورها و استانداردهای دوگانه مخالف است، از سوی دیگر چین به دنبال هژمونی و درگیری توسعه طلبانه نیست و قاطعانه سیاست خارجی مسالمت آمیز مستقل را پیگیری می کند و سیاست خود را با تکیه بر واقعیت ها مشخص می کند، تاکید بر ایجاد یک جامعه بشری با سرنوشت مشترک و تعمیم ارزش های مشترک بشری است و همواره بر اساس اصول پنجگانه همزیستی مسالمت آمیز به ایجاد مناسبات جدید بین المللی و تقویت همکاری با کشورهای در حال توسعه از منافع  مشترک با آنها حفاظت می کند.

به نظر می رسد بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست در شرایطی برگزار گردید که علی رغم فشارهای آمریکا و متحدانش برای محاصره و محدود کردن فضای کنشگری این کشور، چین همچنان به عنوان کشوری پیشرو در میان مردم خودو در سطح بین المللی با آینده ای روشن شناخته می شود.


 مطلب بالا صرفا نظرات شخصی کارشناس محترم است و به معنای رد یا تایید از سوی مرکز رسانه ای دیدبان انقلاب یا منعکس کننده موضع رسمی آن نیست.


China Radio International