تحلیل عمق روابط ایران و چین؛

روابط ایران و چین روی ریل پیشرفت

به گزارش "دیدبان رسانه ای انقلاب" به نقل از کارشناس مسائل چین: تلاش برخی طرف‌های ثالث برای کارشکنی در روابط ریشه‌دار ایران و چین، راه به جایی نمی‌برد

آقای «محمدرضا منافی» کارشناس مسائل چین در یادداشتی نوشت: سفر معاون نخست وزیر چین به تهران به عنوان نماینده ویژه دولت پکن در پیگیری سند توافق همکاری ۲۵ ساله با جمهوری اسلامی ایران با هدف پیشبرد روند اجرای این قرارداد، حکایت از اراده جدی طرفین برای برداشتن گام های بلند در مسیر گسترش روابط براساس احترام متقابل و منافع مشترک دارد.

براساس تاکید مقامات عالی جمهوری اسلامی ایران و چین، سند توافق همکاری ۲۵ ساله سند اراده محکم هر دو کشور برای توسعه همه جانبه روابط در طولانی مدت است.

همراهی یک هیات تجاری-اقتصادی متشکل ازده‌ها نفر از تجار و بازرگانان چینی در سفر معاون نخست وزیر این کشور به تهران، حکایت از آن دارد که طرف چینی با شناختی که از موقعیت و جایگاه منحصر بفرد جغرافیایی  ایران در منطقه ، ظرفیت های ایران در حوزه انرژی، نقش و قدرت انکار ناپذیر آن معادلات اقتصادی، سیاسی و امنیتی منطقه و دیگر ظرفیت ها عظیم و انکار ناپذیر جمهوری اسلامی ایران دارد، علاقمند به اجرا و پیشبرد سند همکاری ۲۵ ساله با ایران است و اصرار بر تسریع در پیشبرد این روند همکاری برد-برد است.

 

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در اواخر دی ماه سال ۱۴۰۰ با محوریت اجرایی کردن توافق همکاری ۲۵ ساله به پکن سفر کرد و محمد کشاورز زاده سفیر ایران در پکن در خصوص اهمیت این سفر در توئیتی نوشت اجرایی کردن برنامه ۲۵ ساله از دستاوردهای مهم سفر وزیر امور خارجه به چین بود.

 

امیرعبداللهیان هم در پایان دیدارهای تفصیلی خود با وزیر خارجه چین گفت: در این سفر توافق کردیم که دو طرف شروع اجرایی و عملیاتی شدن توافق همکاری‌های راهبردی و بلندمدت جامع ۲۵ ساله دو کشور را اعلام کنیم.

 

حجم مبادلات تجاری ایران و چین امسال به ۳۰ میلیارد دلار سیده است و انتظار می رود این رقم تا پایان سال آینده و سال آینده بیشتر شود. این درحالی است میزان مبادلات تجاری دو کشور در سال گذشته، ۲۰ میلیارد بوده است.

 

با وجود موانع و تحریم های یکجانبه آمریکا و هم پیمانان غربی اش علیه ایران و چین ، دو طرف با اعتقاد به اصل احترام به منافع متقابل در مناسبات دوجانبه و راهبردی و بدون توجه به تهدیدها و تحریم ها و صرف نظر از برخی فراز و فرودهای مقطعی، روابط عمیق و تاریخی دو ملت و دو کشور را همواره روی ریل پیشرفت حفظ کرده و تقلای برخی طرف های ثالث برای شیطنت و کارشکنی در مناسبات ریشه دار دو ملت و دو کشور ایران و چین، هیچ گاه راه به جایی نبرده است.

 

دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین به عنوان صاحبان کهن ترین و ریشه دار ترین تمدن ها در جهان، همواره روابط عمیق و دوستانه میان ملت ها و دولت های خود در مقاطع گوناگون را براساس مشترکات فراوان از جمله تاریخ و تمدن کهن و اصل احترام متقابل حفظ و تقویت کرده اند و هرکدام به عنوان کشوری مستقل ضمن تلاش برای گسترش مناسبات بین المللی خود با سایر کشورها، همواره جایگاهی ویژه برای روابط دوجانبه قائل بوده و هستند.

 

بر همین اساس، آقای چن ویجینک سفیر جمهوری خلق چین در عربستان سعودی ضمن اشاره به سفر اخیر آقای شی جین پینگ رئیس جمهوری چین به ریاض، در مصاحبه با شبکه تلویزیوین الشرق تاکید کرد که روابط پکن با کشورهای عربی، علیه هیچ کشور ثالثی نیست.

 

در سخت ترین شرایط تحریم ایران که شرکتهای اروپایی و حتی برخی مهم ترین شرکای اقتصادی ایران بعد از خروج یکجانبه آمریکا از برجام، از بیم مورد غضب قرار گرفتن از سوی آمریکا، امضای دولت های کشورهای متبوع خود پای توافق برجام را نادیده گرفتند و ایران را ترک کردند، شرکت های چینی بدون توجه به تهدیدهای تحریمی امریکا، همکاری با ایران در زمینه های گوناگون را ادامه دادند و یکی از همکاری های اخیر چین با ایران در یک از سخت ترین شرایط، تامین تعداد زیادی واکسن کووید ۱۹ در روزهای اوج همه گیری کرونا بود که نقش بسیار مهمی در کمک به مهار این همه گیری داشت. قرارداده همکاری ۲۵ ساله با ایران نیز اقدام دیگر طرف چینی در نادیده گرفتن تحریم ها بود.

 

همچین چینی ها در بسیاری از اقدامات ضدایرانی مجامع بین المللی، همسو با ایران رفتار کرده اند و اخیرا هم (در اوایل ماه جاری ) به قطعنامه شورای حقوق بشر علیه ایران، رای منفی دادند.

جمهوری اسلامی ایران نیز متقابلا با مقابله با رویکردهای چین ستیزانه و پروپاگاندای رسانه ای قدرتهای غربی، همواره برحمایت خود از تمامیت ارضی چین و اصل چین واحد حمایت کرده و انتظار متقابل از دولت پکن دارد.

 

ظرفیت های جغرافیایی بی نظیر ایران به عنوان یک چهار راه طلایی در راهگذر شرق-غرب و شمال-جنوب به عنوان یک شریان حیاتی برای محقق شدن تلاش چینی ها برای گسترش دادن دامنه ابتکار کمربند-جاده و متصل کردن آن به کشورهای بیشتر، همچنین منابع سرشار از انرژی و منابع طبیعی ایران، اقتدارجمهوری اسلامی ایران در منطقه و نقش این کشور به عنوان لنگر ثبات و امنیت منطقه، چیزی است که چینی ها بخوبی و بدرستی به آن واقف اند.

 

همچنین چینی ها برای غلبه بر رقبای قدرتمند جهانی در جنگ اقتصادی، بخوبی ارزش فرصت همکاری با کشورهایی نظیر جمهوری اسلامی ایران را می دانند.

 

جمهوری اسلامی ایران نیز همواره در عالی ترین سطوح اعلام کرده است که از توسعه مناسبات با چین به عنوان یک قدرت اقتصادی، صنعتی و فناوری برتر جهان، در زمینه های گوناگون اقتصادی، تجاری، فناوری و صنایع براساس احترام متقابل و منافع مشترک استقبال می کند.

 

🔘

🆔 مردّا را در ایتا دنبال کنید:

🔰


https://eitaa.com/marada

🚧گروه جهادی مطالبه گری مردّا

📡 مرکز رسانه ای دیدبان انقلاب