استاندار مازندران؛

شهید فخری زاده بادانش خود نقش منحصر به فردی در اقتدار نظام ایفا کرد

به گزارش "مَرَدا" استاندار مازندران با بیان این که با پیوست پژوهشی و فعالیت های دانش بنیانی، ظرفیت های ایران اسلامی و مازندران عزیز شکوفا می شود، گفت: شهید فخری زاده دانشمند بزرگی بود که بادانش خود؛ نقش منحصربه فردی در اقتدار نظام ایفا کرد

به گزارش مَرَدا به نقل از خبرنگار مرکز رسانه ای دیده بان سیدمحمود حسینی‌پور در جشنواره پژوهشی شهید فخری‌زاده عنوان کرد: پژوهش برای کشور ما که در حال توسعه هستیم بسیار مغتنم است، از اینرو شایسته است بیش از گذشته پژوهش را مورد توجه قرار بدهیم.

حسینی پور خاطرنشان کرد: امسال سال دانش بنیان نام نهاده شد و رهبر معظم انقلاب یکی از بزرگترین پژوهشگران تاریخ معاصر هستند و شاید در حوزه حکمرانی در بین نوابغ دنیا کسی که بیشترین توجه را به خودش جلب کرد، مقام معظم رهبری بوده و بسیاری از پژوهشگران بزرگ دنیا نگاهشان به این عالم بزرگ تاریخ معاصر است.

استاندار مازندران ادامه داد: شهید فخری زاده شهید گمنام و بزرگی هستند و ایشان تنها دانشمند بزرگ ایرانی است که با دانش خود سهم منحصربه فردی در اقتدار نظام ایجاد کرد.

سید محمود حسینی پور تصریح کرد: شهید فخری زاده پژوهشگری است که نتیجه پژوهش او ۱۸ سال نظام صهیونیستی را با همه امکانات اطلاعاتی و نظامی معطوف به ترور این شهید کرد.

نماینده عالی دولت در استان مازندران اضافه کرد: لانه وحشتناک ترور رژیم صهیونیستی ۱۸ سال در کمین این مغز ایرانی بود و در نهایت ایشان را به شهادت رساند.

حسینی پور گفت: هر جا که رژیم صهیونسیتی و آمریکا نسبت به پژوهش و دانش ایران کم آوردند به سراغ ترور رفتند و امروز ما پژوهشگرانی را می خواهیم که اثر آنها همچون فخری زاده باشد و ایران را در برابر هر تهدید خارجی بیمه کند.

مقام عالی دولت در مازندران گفت: هیچ توسعه ای در کشور بدون پیوست پژوهش نخواهد بود، در اقتصاد نقش پژوهش حرف اول را میزند اگر امروز در رقابت جدی بین صادرات محصولات کشاورزی قرار داریم، بخاطر همین کارهای پژوهشی و دانش بنیانی است.

عالی ترین مقام استانداری مازندران ادامه داد: استکبار جهانی همه توان خود را در بازار آسیای غربی بکار بست و در سال گذشته پژوهشی در اختیار اسراییل در خصوص کیوی قرار داد تا اثبات کند محصول کیوی ایران آلوده به سموم است، تنها چیزی که توانست پاسخ این ادعا را بدهد، پژوهش فشرده‌ی فرزندان مازندران بود و امسال توانستیم هندی‌ها را متقاعد کنیم که کیوی ما را بخرند.

سید محمود حسینی پور تصریح کرد: امروز نقش محوری پژوهش است که ما را در رقابت کیفیت محصولات با رقبای اصلی در معرض دید کشورهای هدف قرار می دهد و پژوهش در کشاورزی در خاک و آب و تمام مراحل مقدماتی از کاشت تا برداشت بسیار مهم است.

سکاندار استانداری مازندران گفت: امروز همه زمین های مازندران دارای شناسنامه پژوهشی است و با این لوگویی که ما برای آنها قرار دادیم مشخص می شود که برای تولید محصول چه روندی طی شده است.

عالی ترین مقام اجرایی استان مازندران افزود: یکی از مسایل و گرفتاری های ما توجه نکردن به علم، پژوهش و تکنولوژی های نوین است و ما چاره ای نداریم جز به پژوهش تکیه کنیم و باید نوع گفتمان مدیران بالادست و میانی به سمت نگاه پژوهشگرانه باشد و اگر نگاه سنتی بر مدیریت استان حاکم شد نمی توانیم کارها را پیش ببریم.

استاندار مازندران گفت: پیام جشنواره این است که مدیریت استان نخستین قدم در راه پژوهش را برداشت و از مازندرانی ها در سراسر ایران و جهان دعوت می کنیم که به کمک این استان بیایند.

سید محمود حسینی پور افزود: اتفاقات مهمی در دنیا افتاد و ما نمی توانیم با نگاه غیر علمی پیش برویم، این کار دانشگاه و دانشکده های تحقیقاتی ماست تا بخش کشاورزی را به سمت دانش بنیانی و تولید محصول دانش پایه سوق بدهند.

حسینی پور خاطر نشان کرد: مازندران پتانسیل تبدیل شدن به الگو شدن در کشور را دارد که بدون حضور محققان و پژوهشگران نمی شود. در یکسال اخیر قرارگاه دانش بنیان را تشکیل دادیم که باید اثر ملموسی را از دانشجویان و محققان در این قرارگاه ببینیم.

سید محمود حسینی پور تصریح کرد: جایی که پژوهش برای تولید ثروت در استان اثرگذار باشد باید به خودمان بقبولانیم که راه را درست رفته ایم. تولید ثروت یعنی اینکه ذائقه مردم را توجه کنیم و به یک برند برسیم که محصولات ما در داخل و بازار بین المللی مشتری داشته باشد.

این مقام مسئول ادامه داد: ما در استان نیاز به صنایع مادر داریم و باید ببینیم کشورهای پیشرو در این زمینه چه کرده اند.

استاندار مازندران ادامه داد: امروز گرایش دانشگاه های ما باید معطوف به گره گشایی از مشکلات استان باشد. باید یک همدلی بین مراکز پژوهشی ما ایجاد شود. اگر دانشگاه های ما در همه حوزه ها وارد شوند اتفاقات خوبی می افتد.

حسینی پور افزود: اگر مازندران بزرگ و قوی براساس تمدن کهنی که دارد بخواهیم و در عصر حاضر در معرض دید مردم ایران و دنیا قرار بدهیم باید پیوند اساسی بین همه دانشگاهها، همه اساتید و همه حوزه های اجرایی اتفاق بیفتد تا بتوانیم تعالی این مردم را شاهد باشیم.

نماینده عالی دولت سیزدهم در استان مازندران خاطر نشان کرد: یک سایتی پیرامون این موضوع باید در استان راه اندازی شود تا از همه محققان، پژوهشگران، اساتید، دانشجویان و همه ظرفیت های انسانی مازندرانی برخوردار بشویم تا در سال آینده در همین جشنواره به طور ملموس نتایج این اتفاق را نشان بدهیم.