نکات کلیدی، روش ها و رویکردها در تحلیل سیاسی انقلاب

چگونه خودمان تحلیلگر اخبار سیاسی دوران کنونی باشیم؟

دانش سیاست همه چیز در درون خود دارد: جامعه‌شناسی، مدیریت، اقتصاد، بین‌‌الملل، فرهنگ و ...؛ امام ره می‌فرمود: والله اسلام همه‌اش سیاست است، نفرمود که اسلام همه‌اش اقتصاد است. به همین دلیل هر اتفاقی می‌افتد معمولا به سراغ دانش‌آموختگان و سیاسمتداران می‌آیند که علت چیست؟

به گزارش مردّا به نقل از کارگروه سیاسی مرکز راهبردی دیدبان انقلاب، کرامت رجبی جامعه شناس و رئیس حزب همت پهنه شمال کشور در یادداشتی با محوریت شیوه های کارآمد در تحلیل سیاسی به این منظور که عامه مردم توانایی لازم را پیدا کنند و تحلیل گر خوبی هم در این عرصه باشند به نکات کلیدی اشاره نمودند که توجه مخاطبین گرامی را به خلاصه یادداشت مذکور جلب می نماییم:

 

۱️⃣ خودتان اتفاقات را رصد کنید و به‌ روز باشید؛ اولین مسئله، داده‌ها و دیتاها است.

۲️⃣ رابطه‌ی حوادث و اتفاقات را برقرار کنید؛ هیچ حادثه سیاسی در خلأ به وجود نمی‌آید، در جامعه‌ مجموعه‌‌ای از وقایع رخ می‌دهد که به‌ هم مربوط‌اند و زمنیه‌‌‌‌‌هایی، حوادث و پدیده‌ها را به وجود می‌آورند.

۳️⃣ هر حادثه و پدیده‌ای را در درون چارچوب کلان ببینید؛ دو روش استقرایی و قیاسی وجود دارد؛ روش استقرایی از جزء به کل و قیاسی از کل به جزء تحلیل می‌کند؛ تجربه و واقعیت‌های موجود نشان می‌دهد روش قیاسی درست‌تر و به حقیقت نزدیک‌تر است.

۴️⃣ به عصر و زمانی که در آن زندگی می‌کنید توجه کنید؛ به‌ویژه توجه به این نکته که ما در دوران بعد از انقلاب زندگی می‌کنیم و این مسئولیت‌های ما را مضاعف می‌کند. مخصوصا که ما دشمنان قسم‌خورده‌ای داریم که می خواهند سر به تن انقلاب نباشد.

۵️⃣ بازخوانی تاریخ انقلاب؛ ۴۳ سال از انقلاب گذشته و این خود تاریخی گسترده و وسیع است. باید این تاریخ را بشناسیم که بر سر انقلاب چه گذشته است و با توجه به آن، نسبت به آینده پیش‌بینی داشته باشیم.

۶️⃣ نگاهتان به آینده، بدبینانه نباشد؛ دشمنان ما از ابتدای انقلاب می‌گفتند دو ماه، شش ماه و … انقلاب تمام می‌شود و امروز بعد از ۴۳ سال ایران اسلامی هر روز قوی‌تر و پیشرفته‌تر از دیروز شده است و این درخت هر روز تناورتر می‌شود و دشمنان آن ضعیف‌تر. در این شرایط خود را بسیج کنید تا بتوانید از عهده این رسالت برآیید، انقلاب را در منبر و کلاس‌ها به شکل درست و مطلوب بیان کنید. اشکالات در همه جا هست ولی حرکت رو به پیشرفت است.

۷️⃣ به مسائل بین‌‌المللی توجه کنید؛ بسیاری از وقایعی که در حوزه‌های مختلف در کشور ما رخ می‌دهد تابعی از تحولاتی است که در عرصه بین‌الملل رخ می‌دهد.

۸️⃣ توجه کنید بین نظام و انقلاب تفاوت است؛ اینها دو مقوله‌ی متفاوت هستند. انقلاب یک حرکت و جنبش است که اساس آن به سه رکن رهبری، مردم و مکتب است. نظام یک ساختار و چارچوب است که مبتنی بر قانون اساسی شکل گرفته است و البته چه بسا اشکالاتی هم داشته باشد که این ربطی به انقلاب ندارد. تا زمانی که مکتب، رهبری و مردم هستند، انقلاب هم هست. بیشتر اشکالاتی که به انقلاب نسبت می‌دهند، اشکالاتی است که به نظام است و نظام تشکیل شده از قوای گوناگون است. بنابراین باید اشکال را در جای خود دید و بررسی کرد. دولت‌ها می‌آیند و می‌روند و اشکالاتی هم بر آنها وارد می‌شود، اما انقلاب همچنان پابرجا خواهد بود.

۹️⃣ در تحلیل‌ها انقلاب را با انقلاب‌های دیگر مقایسه کنید؛ به جرأت می‌گویم انقلاب ما یک انقلاب استثنایی و یک معجزه الهی بود. این انقلاب در عین توجه به پیشرفت‌های مادی، ندای حاکمیت معنویت در جهان را سر داده است و در این مسیر گام‌های بلندی برداشته است.

🔟 سعی کنید به صورت محتوایی انقلاب را خوب بررسی کنید؛ تحلیل انقلاب باید در چارچوب اسلامی‌ـ‌الهی باشد. به جای اینکه از منظری سکولاریستی انقلاب را تحلیل کنیم باید حتما از دید اسلامی بنگریم تا شناختی واقعی به دست آوریم.جامعه شناس، کرامت رجبی