معیارهای دوگانه غرب نسبت به درگیری جدید فلسطین سبب ساز شد؛

افزایش نفرت جهان اسلام از آمریکا و غرب / تبیین

رسانه MARADA از عدم شرمساری آمریکا و غرب از معیار دوگانه خود در قبال موضوعات مختلف جهانی گزارش می دهد.

به گزارش دیدبان انقلاب؛ پس از آغاز درگیری فلسطین و اسرائیل، «جو بایدن» رئیس جمهور ایالات متحده شنبه گذشته در تماس تلفنی با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل بر حمایت ایالات متحده از اسرائیل تاکید کرد و گفت که حمایت آمریکا از امنیت اسرائیل «مثل صخره محکم است». به علاوه، «اورزولا فون در لاین» رئیس کمیسیون اروپا، «جوزپ بورل» نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی و همچنین مقامات کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، آلمان، بریتانیا، لهستان و هلند، همگی حملات حماس به اسرائیل را محکوم کردند.

 

درگیری کنونی فلسطین و اسرائیل مساله‌ای پیچیده مربوط به عوامل ژئوپلیتیک، مذهبی و سیاسی است، اما یک واقعیت غیرقابل انکار در آن وجود دارد و آن، اشغال غیرقانونی برخی زمین‌های فلسطین توسط اسرائیل است. شهرک‌سازی اسرائیل در سرزمین اشغالی فلسطین هیچ وقت متوقف نشده است که این موضوع، ناقض الزامات قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت نیز محسوب می‌شود.

 

نباید فراموش کرد در خصوص درگیری اوکراین و روسیه که مساله‌ای مربوط به اشغال زمین است، آمریکا و دیگر کشورهای غربی به بهانه دفاع از خاک اوکراین، بر کل جهان فشار وارد کردند تا دیگر کشورها نیز در محکوم کردن روسیه و حمایت از اوکراین با آنها متحد شوند.

 

اما در مورد درگیری فلسطین و اسرائیل که در آن فلسطین طرف مورد اشغال و اسرائیل طرف اشغالگر است، آمریکا و کشورهای غربی بر عکس موضع خود در خصوص درگیری اوکراین و روسیه، از اسرائیل حمایت می‌کنند.

 

رسانه‌های آمریکا نیز موضع مشابهی با مقامات آنها دارند. آنها حمله حماس را حمله تروریستی توصیف کردند در حالیکه در پوشش کشتن غیرنظامیان فلسطین توسط ارتش اسرائیل، از دستور نگارش مجهول استفاده می‌کنند و با جملاتی مانند «ده‌ها تظاهرات کننده فلسطینی کشته شدند» موضوع را پوشش می‌دهند تا به قاتلین اشاره‌ای نشود.

 

غربی‌ها اگر قرار است از اوکراین حمایت کنند، در خصوص درگیری فلسطین و اسرائیل نیز باید با همان معیار، از فلسطین حمایت نمایند اما آمریکا و دنیای غرب آشکارا معیاری دوگانه را در پیش گرفته‌اند.

 

تعصب آمریکا و غرب در مسئله فلسطین و اسرائیل تنها باعث افزایش نفرت منطقه از آمریکا و غرب خواهد شد. به ویژه، اینکه آمریکا کاملا عدالت را نادیده گرفته و صرفا برای ارتقای امنیت اسرائیل عمل می‌کند؛ رفتاری خودخواهانه و کوته‌بینانه  که در نهایت به بن‌بست ختم می‌شود.

 

نشریه «گلوبال تایمز» با انتشار کاریکاتوری تحت عنوان «دمیدن بر آتش تنش» به درگیری اخیر اسرائیل-فلسطین اشاره و تاکید می‌کند آمریکا با حمایت یکجانبه از تل آویو در حال ریختن بنزین بر آتش این جنگ است.

«جو بایدن» روز یکشنبه در تماس تلفنی با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل گفت که کمک اضافی برای ارتش اسرائیل در راه است و کمک‌های بیشتر در روزهای آینده خواهد رسید.

شبکه خبری ان‌بی‌سی نیوز نیز در در این میان به نقل از دو مقام آگاه گزارش داد که ارتش آمریکا قصد دارد کشتی‌های نیروی دریایی و هواپیماهای نظامی آمریکا به عنوان نشانه‌ای از حمایت به اسرائیل نزدیک‌تر کند.

یک مقام ارشد آمریکایی روز شنبه گفته بود که مذاکرات در مورد عرضه کمک نظامی آمریکا به اسرائیل در دست انجام است.

بر اساس برخی از گزارش‌ها ناو گروه ضربت ارتش آمریکا یواس‌اس جرالد فورد به دنبال عملیات بی‌سابقه حماس به اسرائیل، به سمت شرق مدیترانه حرکت خواهد کرد.

«لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا همچنین گفت: واشنگتن به سرعت تجهیزات نظامی اضافی از جمله مهمات جنگنده به ارتش اسرائیل عرضه خواهد کرد. اولین محموله در روزهای آینده خواهد رسید.

مساله فلسطین-اسرائیل مجموعه‌ای پیچیده از مسائل است و مداخله نیروهای خارجی یکی از دلایل اصلی تاخیر حل این قضیه و حتی تشدید دشمنی به حساب می‌آید. روشن است که کشورهای غربی به سرکردگی ایالات متحد سال‌های سال است که در خصوص مساله فلسطین-اسرائیل «متعصبانه» برخورد کرده‌اند.

آمریکا پشت بسیاری از جنگ‌های خاورمیانه در تاریخ بوده است. پس از تشدید درگیری فلسطین-اسرائیل، ایالات متحده و برخی کشورهای غربی اقدام به «جانبداری سریع» کرده‌اند امری که نه تنها کمکی به حل مشکل نکرده بلکه نفرت منطقه و جهان را از سیاست های آمریکا و غرب دوچندان و دمیدن بر آتش درگیری را آسانتر نیز نموده است.

 

 

علل تنفر تاریخی ایرانیان از آمریکایی ها

 

🔻

مرکز راهبردی دیدبان انقلاب

🔻

گروه جهادی مطالبه گری و امید آفرینی

اندیشکده تحریک فکر مردّا

🔻

Demanding & create hope is our identity 🟥🟥 مطالبه گری و امید آفرینی، هویت ما است 

🔻

MARADA NEWS AGENCY