ادعای ارزی مجارستان علیه اوکراین؛

اوکراین در جنگ شکست خورده و ما باید ترانس‌کارپاتیا را ضمیمه خاک خود کنیم

رسانه MARADA / رهبر یک حزب دست‌راستی افراطی در مجارستان شامگاه شنبه اعلام کرد که اگر اوکراین یکپارچگی و استقلال خود به عنوان یک کشور مستقل را به دلیل تهاجم روسیه از دست بدهد، آن وقت حزب متنبوعش بر منطقه‌ای در غرب اوکراین که محل زندگی حدود ۱۵۰ هزار اوکراینی مجارتبار است، ادعای مالکیت خواهد کرد.

به گزارش دیدبان انقلاب، به نقل از یورونیوز؛ «لَسلو توروتچکایی László Toroczkai» رهبر حزب موسوم به «میهن ما» این اظهارات را در حالیکه بیان می‌کرد که میزبان رهبران راست افراطی از حزب آلمانی «آلترناتیو برای آلمان» و حزب هلندی «انجمن برای دموکراسی» بود.

 

حزب «میهن ما Mi Hazank» هم اکنون دارای شش قانونگذار در پارلمان ۱۹۹ نفری مجارستان است.

 

آقای توروتچکایی در ویدئویی که در وب‌سایت حزبش نیز منتشر شد، اظهار داشت: «پیام ما در مورد اوضاع جنگ در اوکراین خیلی ساده است: آتش بس فوری، صلح و حل و فصل از طریق گفتگو.» وی همچنین خواستار خودمختاری برای مجارتبارهای غرب اوکراین شد.

او در ادامه افزود: «اگر این جنگ با از دست رفتن یکپارچگی و استقلال اوکراین به عنوان یک کشور مستقل به پایان برسد، همانطور که در دستور کار [روسیه] است، پس به عنوان تنها حزب مجارستانی که این موضع را مطرح می‌کند، اجازه می‌خواهم عرض کنم که ما بر منطقه ‘ترانس‌کارپاتیا’ ادعا داریم.» این سخنان بلافاصله با تشویق حضار روبرو شد.

 

اختلافات بوداپست و کی‌یف

 

وزارت خارجه مجارستان و سفارت اوکراین در بوداپست هنوز به اظهارات لَسلو توروتچکایی واکنش نشان نداده‌اند. با این حال، ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان در مصاحبه‌ای در ماه دسامبر از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین حمایت کرده بود.

 

وزیر امور خارجه مجارستان قرار است روز دوشنبه در غرب اوکراین با همتای اوکراینی خود، دمیترو کولبا و دنیس اِشمیهال، نخست وزیر اوکراین دیدار کند تا زمینه برای دیدار احتمالی رهبران دو کشور فراهم شود.

 

محدود بودن حق ۱۵۰ هزار نفر از مجارتبارهای اوکراینی برای استفاده از زبان مادری خود باعث شده تا بوداپست با کی‌یف اختلافاتی در این زمینه داشته باشد.

 

ماه گذشته، همه کشورهای اتحادیه اروپا به جز مجارستان که یکی از اعضای ناتو نیز است، با آغاز مذاکرات پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا موافقت کردند.

 

رهبران این بلوک حق وتوی مجارستان را اینگونه دور زدند که اوربان را مجبور به ترک اتاق در هنگام تصمیم‌گیری کردند.

 

ویکتور اوربان بعدا در ویدئوی کوتاهی که بلافاصله پس از این تصمیم‌گیری در فیس‌بوک منتشر شد، گفت که در این رای گیری «رای ممتنع» داده است.

 

اما رهبران اروپایی نتوانستند بر مقاومت آقای اوربان برای اصلاح بودجه اتحادیه اروپا برای تخصیص ۵۰ میلیارد یورو به کی‌یف غلبه کنند و انتظار می‌رود که این موضوع در نشست اضطراری پنجشنبه آینده دوباره بررسی شود.

بیشتر بخوانید :

 

پیش بینی پایان اوکراین در جنگ با روسیه

 

عبرت های تاریخی جنگ روسیه و اوکراین