تروریست های واقعه ی شاهچراغ همگی غیر ایرانی هستند؛

جزئیات دستگیری تروریست‌ها با تابعیت بیگانه فاجعه شاهچراغ شیراز

وزارت اطلاعات ایران: عنصر اصلی هدایت و هماهنگ کننده عملیات در داخل کشور، تبعه جمهوری آذربایجان بوده است.

به گزارش «مردّا» به نقل از “تسنیم”، وزارت اطلاعات در اطلاعیه دوم پیرامون حادثه تروریستی روز ۴ آبان‌ماه در حرم شاهچراغ، بخش دیگری از اطلاعات به دست آمده را منتشر کرد.

اطلاعیه جدید این وزارتخانه به شرح زیر است: مجموعه رصدها، تحقیقات و عملیات صورت گرفته تاکنون، منجر به شناسایی و بازداشت کلیّه عوامل هدایت صحنه، عملیاتی و پشتیبانی آن اقدام تروریستی شد. مضاف بر آن، تعداد دیگری از عواملی که برای عملیات مشابه وارد کشور شده بودند نیز بازداشت شدند. بدین ترتیب تاکنون ۲۶ تروریست تکفیری دستگیر شده‌اند.

کلیه افراد دستگیر شده، غیرایرانی و با ملیّت‌های جمهوری آذربایجان، تاجیکستان و افغانستان هستند.

عنصر اصلی هدایت و هماهنگ کننده عملیات در داخل کشور، تبعه جمهوری آذربایجان بوده که از فرودگاه بین‌المللی حیدرعلی‌اف در باکو پرواز و از مرز هوایی فرودگاه امام خمینی(ره) وارد کشور شده است. این فرد پس از رسیدن به تهران خبر حضور خود را به عنصر هماهنگ‌کننده در جمهوری آذربایجان اعلام نمود. بلافاصله از طریق سرپل عملیاتی داعش در افغانستان با شبکه اتباع خارجی داعش نیز ارتباط گرفته و حضور خود در تهران را به اطلاع آن‌ها رسانده است.

عنصر پشتیبانی‌کننده صحنه عملیات در شیراز، فردی افغانستانی به نام “محمد رامز رشیدی” با نام مستعار “ابوبصیر” و عامل تیراندازی در حرم مطهر به نام “سبحان کُمرونی” با نام مستعار “ابوعایشه” که تبعه تاجیکستان بود.

تروریست‌های مذکور، در استان‌های فارس، تهران، البرز، کرمان، قم و خراسان رضوی مورد تعقیب قرار گرفته و دستگیر شده‌اند. تعدادی از آن‌ها نیز در مرزهای شرقی و هنگام فرار از کشور بازداشت شدند. نفراتی از تروریست‌های یادشده، در حال آماده‌سازی و فراهم آوردن تمهیدات لازم برای عملیات تروریستی دیگری من‌جمله در زاهدان بودند.

رصد و تحقیقات همه‌جانبه اطلاعاتی و فنی، همچنان به صورت همه‌جانبه، شبانه‌روزی و سراسری ادامه دارد و همان‌طور که در اطلاعیه‌های پیشین اشاره شد، تا شناسایی و مجازات آخرین تروریست تکفیری دخیل در فاجعه حرم شاهچراغ، چه در داخل و چه در خارج از کشور باشند، ادامه خواهد یافت.