حادثه در اجتماع مردمی کره جنوبی

جشن هالووین سئول با کشته شدن ۱۵۴ نفر تبدیل به تراژدی شد

دست‌کم 151 نفر بر اثر ازدحام بیش از حد ناشی از جشن‌های هالووین در یکی از مناطق سئول پایتخت کره جنوبی کشته و حدود 82 نفر نیز زخمی شدند.

«مردّا» ؛ به نقل از مقامات آتش نشانی محلی گزارش داد دستکم ۱۵۴ نفر در پی ازدحام جمعیت در سئول پایتخت کره جنوبی کشته و ۸۲ تن دیگر زخمی شدند.

به گفته شاهدان، شنبه شب به وقت محلی حدود ۱۰۰ هزار نفر در این جشن در منطقه «ایتایوون» سئول شرکت کرده و حادثه در کنار یک هتل و در یک کوچه با شیب رو به پایین رخ داد.

تلویزیون سی سی تی وی چین در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، یک شهروند چینی نیز در این حادثه جان باخته است.


Xinhua


همچنین خبرگزاری ایران پرس به نقل از سفارت ایران در کره جنوبی در سئول اعلام کرد: تا ظهر یکشنبه ۸ آبان، یک نفر دیگر از ایرانیان صدمه دیده به صورت سرپایی، درمان و ترخیص شده است.

این گزارش می افزاید،

متأسفانه آمار فوتی‌های هموطنان ایرانی در حادثه جشن هالووین در سئول به چهار نفر رسید. اسامی فوت‌ شده‌ها به شرح ذیل است:

۱- آفاق راست منش ۲- علی پراکند ۳- ریحانه سادات آتشی ۴- سمیه مقیمی نژاد

 

پیگیری سفارت ایران در کره جنوبی درمورد ایرانیان آسیب دبده در حادثه سئول

سفارت کشورمان در کره جنوبی،  در بیانیه ای درگذشت چند نفر از ایرانیان مقیم این کشور، در  گردهمآیی شب شنبه در سئول را تسلیت  گفت.

شنبه شب بر اثر حادثه جشن هالووین درسئول پایتخت کره جنوبی،  ناشی  ازدحام جمعیت و خفگی ۱۵۱ نفر جان باختند و بیش از۱۵۰ نفر دیگر مصدوم شدند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در کره جنوبی،  از همان ابتدای وقوع این حادثه تلخ، ضمن تماس با مقامات و طرف‌های کره‌ای، پیگیر وضعیت ایرانیان مقیم بوده و با حضور در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، اقدامات لازم را انجام داده است.

اعلام عزای عمومی در کره جنوبی

رییس جمهوری کره جنوبی به دنبال کشته شدن شمار زیادی از مردم در جشن هالووین در سئول ، امروز یکشنبه در این کشور عزای عمومی اعلام کرد.

« یون سوک یول» ، رئیس جمهوری کره جنوبی در بیانیه ای با اعلام عزای عمومی در این کشور به خانواده قربانیان تسلیت گفت و ابزار امیدواری کرد، مصدومان  این حادثه هر چه سریعتر بهبود یابند.

رئیس جمهوری کره جنوبی در بیانیه‌ای خود افزود، چنین حادثه غم انگیز و فاجعه باز نباید در قلب سئول به وقوع می پیوست.

هالووین یکی از روزهای تعطیل سال میلادی است که در روز سی و یکم اکتبر آن را جشن می گیرند. ریشه این مناسبت به جشنواره تاریخی منطقه سلتیک (سرزمین‌هایی در بخشهای شمالی و غربیِ اروپا) به نام ساوین برمی گردد که در آن مردم آتش روشن کرده و برای راندن ارواح، لباس های محلی به تن می کردند. با گذشت زمان، هالووین تبدیل به روزی شد که در آن فعالیت هایی مانند قاشق زنی، ساخت کدوی هالووین،‌ برگزاری جشن ها، پوشیدن لباس های خاص و خوردن شیرینی های لذت بخش انجام می شد. برخی از این موارد امروزه عوض شده‌اند و رنگ و بویی متفاوت دارند. گفته می شود امریکائی ها سالیانه چیزی حدود ۶ میلیارد دلار برای هالووین هزینه می کنند که این رویداد را پس از رویداد کریسمس تبدیل به دومین روز تعطیلی و تجاری سال در این کشور کرده است.