نماینده ولی فقیه در استان مازندران ؛

مهمترین مولفه استحقاق یک جامعه برای پیشرفت است/ از حوزه و دانشگاه توقع میرود در وحدت پیشگام باشند

نماینده ولی فقیه در مازندران گفت: برای رسیدن به جامعه نوین و تمدن اسلامی حوزه و دانشگاه باید با هم همکاری داشته باشند؛ این دو جامعه میتوانند فتنه‌ها را خنثی کنند، مهمترین مولفه استحقاق یک جامعه برای رشد و پیشرفت، وحدت است، این وحدت در درجه اول از حوزه و دانشگاه انتظار میرود.

به گزارش “مَرَدا” به نقل از خبرنگار مرکز رسانه ای دیده بان انقلاب آیت الله محمدباقر محمدی لائینی در جلسه هم‌اندیشی حوزویان و دانشگاهیان در سالیاد شهادت آیت الله دکتر مفتح که در دانشگاه مازندران بابلسر برگزار شد، ضمن گرامیداشت ایام فاطمیه و یادونام و تلاش شهید دکتر مفتح، اظهار کرد: روز وحدت حوزه و دانشگاه که در راستای عملیاتی شدن آرمان آن شهید بزرگوار نامگذاری شده هر ساله مورد توجه صاحبان اندیشه از حوزه و دانشگاه است.

 

محمدی لائینی افزود: در ایام پیش رو فاطمیه دوم، حماسه ۹دی، هفته بصیرت، سالروز شهادت سردار سلیمانی را داریم که این ایام لازم التکریم هستند، از برگزاری مراسم جاری و کنونی در این دانشگاه قدر و سرآمد در مازندران که به نام دانشگاه مازندران موسوم است، خوشحالم و سپاسگزارم.

 

نماینده مقام معظم رهبری در مازندران افزود: آیا موفقیت و پیروزی مرهون حق است یا استحقاق؟ یعنی جبهه‌ای، گروهی، جامعه‌ای که حق است به‌خاطر اینکه حق است قطعا پیروز است؟ یا که ملاک، استحقاق است؟ پاسخ این است؛ مهم استحقاق است نه صرف حق بودن، گاها جبهه حق مولفه‌های لازم برای پیروزی را ندارد و شکست می‌خورد، بنابراین مهم استحقاق است نه صرف حق بودن.

 

آیت الله محمدی لائینی با بیان اینکه هر کسی که در جبهه حق است باید خدا را شکر کند اما صرف اینکه در مسیر حق هستیم فکر نکنیم همه بحران‌ها را میتوانیم مدیریت کنیم و پیروز هستیم، تصریح کرد: حضرت علی (ع) در جملاتی که بسیار معروف است، در یکی از اغتشاشاتی که معاویه در حوزه حکومت حضرت ایجاد کرده بود و فردی را به سمت مدینه و یمن برای ایجاد خشونت و آدم‌کشی فرستاده بود، حضرت پیش بینی کرد که حتما دشمن پیروز میشود، چرا که دشمنان حضرت در باطلشان مجتمع بوده و تبعیت میکردند و امانتدار صلاح‌پیشه بودند مشغول اصلاح شهرها و نظارت هوشیارانه بودند و اطرافیان امام در حقشان متفرق و عصیانگر، خائن و فاسد، معلوم است که استحقاق پیروزی در آنهاست.

 

نماینده ولی فقیه در مازندران گفت: چه کسی سزاوار آزادی است؟ چه کسی میتواند از یوغ بندگی و بردگی آمریکا و رژیم دست نشانده آمریکا آزاد شود؟ چه کسی میتواند این آزادی را حفظ کند؟ به آرزو نیست کسی میتواند که شرایط آزادی را در خودش ایجاد کند، اگر ایران در سال ۱۳۵۷ آزاد شده، شرایطش مهیا بود اگر شرایط را از دست بدهد دوباره به بردگی آمریکا، استعمار و استبداد برمیگردد، پس حفظ شرایط ضرورت دارد.

 

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: پیشرفت، رسیدن به آرمان، موفقیت و پیروزی حساب و کتاب دارد، یکی از مهمترین مولفه‌های استحقاق، وحدت و یکی از بدترین ضربه بر پیکر یک جامعه و عامل عقب‌ماندگی و در بند کشیده شدن، تفرق و تفرقه است، ده‌ها آیه، حدیث و روایت داریم که اگر وحدت داشتید پیروز خواهید شد، وحدت به‌خصوص در دو حوزه دانشگاه‌های مختلف و حوزوی در کل جامعه نمود پیدا می‌کند.

 

محمدی لائینی ادامه داد: دشمنان میخواستند بین دانشگاه و حوزه دو قطب علمی جامعه، این دو بال عروج و پرواز جامعه ایجاد تفرقه کنند، کسانی همچون دکتر مفتح با مشاهده بدبینی‌ها و القائات دشمن ضمن ارائه مقاله ای در ارتباط با وحدت دانشگاه و حوزه یا همان مسجد در این مسیر تلاش کردند.

 

آیت الله محمدی لائینی با بیان اینکه مفهوم یک آیه در شان نزول آن خلاصه نمیشود، گفت: شان نزول وحدت حوزه و دانشگاه یا شان صدور این بوده که به هم خوشبین باشند، بدانند همه با هم برای یک آرمان تلاش می‌کنند، اگر با هم باشند حماسه و اگر از هم دور باشند فاجعه می‌آفرینند، ما وحدت را باید در لایه‌های زیادی تعریف کنیم باید در نهضت نرم افزاری با هم همکاری داشته باشند.

 

نماینده ولی فقیه در مازندران یادآور شد: برای رسیدن به جامعه نوین و تمدن اسلامی حوزه و دانشگاه باید با هم همکاری داشته باشند؛ این دو جامعه میتوانند فتنه‌ها را خنثی کنند، انقلاب را پایدار و پویا کرده و از حریم استقلال و آزادی جامعه دفاع کنند، مهمترین مولفه استحقاق یک جامعه برای رشد و پیشرفت وحدت است، این وحدت در درجه اول از حوزه و دانشگاه انتظار میرود تا با تعامل با یکدیگر انقلابمان به سوی فتح آرمان‌های والای شهدا پیش برود و در مقابل این فتنه‌ها همچون گذشته که حل‌المسائل بحران‌ها را پیاده کرد میتواند موفق باشد.