افتتاح مرکز پژوهشی مشترک قوه قضائیه و دانشگاه مازندران

انعقاد تفاهم نامه سه جانبه پژوهشگاه قوه قضائیه، دانشگاه مازندران و دادگستری کل استان مازندران

جلسه انعقاد تفاهم نامه سه جانبه پژوهشگاه قوه قضائیه، دانشگاه مازندران، دادگستری استان مازندران و آیین افتتاح مرکز پژوهشی مشترک قوه قضائیه و دانشگاه مازندران برگزارشد.

به گزارش «مردّا» به نقل از روابط عمومی دادگستری مازندران، حجت الاسلام هادی رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه دراین آئین ضمن تشکر ویژه از رئیس کل دادگستری مازندران وتمامی کسانی که جهت بر پاسازی مرکز مشترک قوه قضائیه و دانشگاه مازندران تلاش کردند به معرفی پژوهشگاه ،هدف ازتشکیل و ساختار آن پرداخت واظهارداشت: پژوهشگاه قوه قضائیه برقراری پیوند وارتباط بین قوه قضائیه و دانشگاههای معتبر و همچنین حوزه های علمیه کشوررا آغازکرده است دردهه اخیر ارتباط قوه قضائیه با حوزه علمیه نبوده است وبا پیشگام شدن پژوهشگاه و انعقاد تفاهم نامه با حوزه علمیه این ارتباط به صورت علمی شکل می گیرد.

وی افزود: اولین قدم پژوهشگاه دربرقراری ارتباط با دانشگاههای کشور دراستان فارس انجام شد ودومین انتخاب استان مازندران است هدف اصلی ازاین کار پیوند بین حقوق وامر قضا به شکل کاربردی است. متاسفانه دیده می شود افراد با مدرک دکتری وقتی بازار کار می شوند دچار مشکل می شوند پژوهشگاه با توجه به داده های مناسبی که دارد می تواند پل ارتباطی میان دانشگاه ودادگستری وکاربردی کردن آثار دانشگاهی شود.

رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه تصریح کرد:دربحث اطاله دادرسی ،اتقان آرا ونقد وتحلیل آرا ونشست های قضایی دانشگاه می تواند ورود پیدا کند و شاهد پویایی دردانشگاهها و موضوعات پایان نامه ها ی دانشگاهی وهمچنین همکاران ما در قوه قضائیه باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین محمد صادق اکبری نیز در سخنانی دراین جلسه هدف از کسب علم و آموزش علوم مختلف را بهره گیری ازآن دربخش های مختلف دانست و گفت: آموزش هایی که درحوزه و دانشگاه داده می شود باید درحوزه های مختلف بهره گرفته شود تا رسیدگی به امور مردم روزبه روز بهتر انجام شود .

این مقام عالی قضایی تصریح کرد: دستگاه قضایی به موجب قانون، وظایف مختلفی ازجمله گسترش عدل وداد،پیشگیری از وقوع جرم، گسترش آزادی های مشروع وا حیای حقوق عامه را دارد و باید از دانشگاه و دیگر مراکز و آخرین دستاوردهای روز در جهت پیشبرد بهتر امور وظایف خود استفاده کند بی شک برقراری این تفاهم نامه می تواند مسیر تازه ای درجهت گسترش همکاری ها میان دستگاه قضایی استان و دانشگاه مازندران باشد.

وی افزود:ما به عنوان دادگستری می توانیم از محصولات پژوهشگاه قوه قضائیه و دانشگاه مازندران استفاده کنیم متاسفانه هیچ محصولی ازجمله مجلات و کتب این دانشگاه دریافت نکردیم که امیدواریم با برقراری این تفاهم نامه همکاری های فی ما بین گسترش یابد درهمین راستا آرائ صادره از محاکم استان می تواند دردسترس دانشگاهیان قرار گیرد و از رویه های قضایی اساتید و دانشجویان استفاده کنند.

عالی ترین مقام قضایی استان ادامه داد:رویه قضایی از مبانی حقوق است صرف تئوری کفایت نمی کند دانشجو باید ازنزدیک کارورزی و علم و فن را درکنارهم استفاده کند.این تفاهم نامه کمک می کند ارتباط دانشگاه و دادگستری درجهت کارورزی و کارآموزی گسترش یابد.

رئیس کل دادگستری مازندران خاطرنشان کرد: امیدواریم با برقراری این تفاهم نامه سه جانبه شاهد بهداشت قضایی خوبی دراستان مازندران و رشد و بالندگی دربخش های مختلف عدلیه و دور نگه داشتن استان از هرگونه بزهکاری و آسیب که دانشگاه در پیشگیری از آن نقش بسزایی دارد باشیم.

شایان ذکر است آئین افتتاح مرکز پژوهشی مشترک قوه قضائیه و دانشگاه مازندران روز چهارشنبه با حضور رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه،رئیس کل دادگستری استان مازندران،معاونین وی و رئیس دانشگاه مازندران در شهرستان بابلسر برگزارشد.