در مراسم تحلیف 19 نفر از کارآموزان قضایی دوره هشتم دادگستری مازندران عنوان شد:

راه تحقق عدالت، حق طلبی حکیمانه، قدرت، شجاعت و عمل دقیق به قانون است

مردّا / گزارشی از مراسم تحلیف 19 نفر از کارآموزان قضایی دوره هشتم دادگستری مازندران که با حضور رئیس کل دادگستری استان، معاون منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری مازندران و جمعی از معاونین رئیس کل دادگستری استان در سالن جلسات اداره کل دادگستری مازندران برگزار شد.

به گزارش “دیدبان رسانه ای انقلاب” به نقل از روابط عمومی دادگستری مازندران، حجت الاسلام والمسلمین محمد صادق اکبری با اشاره به اهمیت قضاوت و نقش قضات در تحقق عدالت اظهار داشت:

برخورد با کانون های قدرت و شجاعت داشتن در مقابل ظالمان و گردنکشان باید از ویژگی های بارز قضات باشد، نباید تنها در برابر ضعفا اقتدار به خرج داد و مقابل آنها که امکانات بیشتری دارند یا دسترسی بهتری به ما دارند دچار ضعف یا ارعاب شویم.

 

رئیس کل دادگستری مازندران خاطرنشان کرد:درزمان آرامش وخوشی، دم از شجاعت زدن آسان است اما درموقع سختی ها، رنج ها، کمبودها، زورگویی ها شجاعت به خرج دادن هنر است و کار هر کسی نیست و باید همه ما به این صفت متصف شویم.

 

وی ادامه داد: گاهی شجاعت،همان صدور جلب دادرسی است،گاهی هم صدور حکم محکومیت متناسب و عادلانه است، گاهی هم درصدور حکم برائت است گاهی فرد بی گناهی را بی دلیل یا کم دلیل محکوم می کنیم این شجاعت نیست قضات باید شجاع ،حق گو وحق گرا باشند ورعایت عدل وانصاف رابه عنوان یک ارزش مدنظر همیشگی خود داشته باشد.

 

رئیس کل دادگستری مازندران خاطرنشان کرد:هرگاه پرونده ای را بی جهت نگه دارید،به موقع تصمیم نگیرید یا قرار صادر نکنید اطاله بی دلیل بوجود می آید واین کار بیانگر آن است که خودتان را در اقامه قسط وعدل مسئول نمی دانید.

 

وی همچنین با تاکید بر اهمیت استقلال قضات اظهارداشت: نظر درست را برگزینید و به آن مصمم باشید تحت سیطره وتاثیر قدرتمندان وزورگویان نباشید وضمن حفظ استقلال، باعمل دقیق وحکیمانه به قانون واستنباط درست مبتنی بر استدلال وتفسیری منطقی، رای عادلانه وقاطعانه صادر کنید.

 

حجت الاسلام والمسلمین محمد صادق اکبری دربخش دیگری از سخنانش گفت:گاهی کثرت مراجعات وشنیدن حرفهای نامربوط ما را عصبانی وکم تحمل می کند. دراین زمان ها با صبرو وسعه صدر، گوش شنوایی برای مردم ومراجعان باشیم و در رسیدگی به پرونده ها و مراجعات مکرر با صلابت و نزاکت، از شنیدن خسته نشویم.

 

عالی ترین مقام قضایی استان،حفظ آبروی اشخاص،بزرگ شمردن تخلفات، رعایت تقوا، قانع نشدن به وضع موجود واستمراردر بهبود امور،پرهیز از رفاه زدگی، دوری از تکبر و زد وبند مالی وداشتن روحیه ایثار وصبر را از مجموعه ارزش هایی ذکر کرد که باید در عملکردهمه قضات نمایان باشد واظهار امیدواری کرد قضات جوان در عملی کردن این ارزش ها کمک ویاور یکدیگر باشند.

 

شایان ذکر است درابتدای مراسم سید ناصر احمدی معاون منابع انسانی و فرهنگی دادگستری مازندران گزارشی از روند اجرای این دوره ارائه کرد وگفت: ازتعداد۲۴نفر کارآموزان قضایی دوره هشتم ۱۹ نفر درمراسم تحلیف حضور دارند ازاین ۲۴نفرکارآموز۱۰ نفر ازدانشگاه علوم قضایی ۱۳ نفر از دیگر دانشگاهها ویک نفر از روحانیون می باشد.

 

سید ناصر احمدی ادامه داد:دوره هشتم کارآموزی قضایی به مدت ۷ماه ازتاریخ ۱۰/۱۱/۱۴۰۰ لغایت ۱۷/۶/۱۴۰۱برگزارشد .

 

معاون منابع انسانی وفرهنگی دادگستری مازندران ضمن تشکر ازهمه معاونان وهمکاران در برقراری این دوره افزود: ۲۴ نفر از اساتید در دوره هشتم حضور داشتند که ۱۱نفر ازاین اساتید اعزامی ازسوی معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه بوده و ۱۳نفر از اساتید درون استانی بوده اند.

 

در ادامه مراسم، کارآموزان قضایی دوره مذکور در حضور رئیس کل دادگستری مازندران و دیگر حاضرین ادای سوگند کردند.

 


🆔 MARADA NEWS
🛡 مرکز رسانه ای دیدبان انقلاب