به مناسبت روز دانشجو؛

تلاش سلطنت طلبان برای مصادره ی روز دانشجو به نفع آمریکا و انگلیس

مردّا / سه شهیدی که در روز ۱۶ آذر ۱۳۳۲ به دستور محمد رضا شاه پهلوی در دانشگاه تهران با شلیک تیر مستقیم جنگی کشته شدند. این‌ها به روابطِ ایرانِ بعد از کودتا با انگلیس و آمریکا معترض بودند ... حالا ۱۶ آذر شده و ربع پهلوی، مردم را با حمایت همه جانبه انگلیس و آمریکا به خیابان‌ها فرامی‌خواند!

🔘
گزارش “دیدبان رسانه ای انقلاب” به نقل از “علیرضا زادبر” که با طرح سؤال، فلسفه‌ی روز دانشجو چیست؟ در یادداشتی آورده است: مرداد سال ۱۳۳۲، دولت مصدق با کودتای آمریکایی سرنگون و شاه به قدرت بازگشت. در آذر همان سال، نیکسون معاون رئیس جمهور آمریکا برای دیدار با شاه وارد ایران شد. این سفر با اعتراض دانشجویان به حمله و کشتار در دانشکده فنی تهران ختم و امروز بعنوان روز دانشجو مشهور و ثبت است.
اما‌‌.‌..

 1. این واقعه ده سال قبل از ظهور فردی بنام آیت‌الله خمینی در سپهر سیاسی ایران رخ داد‌.

 2. ده سال پیش از شروع انقلاب امام در سال چهل و دو، اولین اعتراض بزرگ و شعار مرگ‌برآمریکا توسط دانشجویان غیرمذهبی و غیر انقلابی طرح و عنوان شد.

 3. سه دانشجوی کشته شده، عضو حزب توده و جبهه ملی بودند:

  احمد قندچی: از هواداران جبهه ملی و دکتر مصدق.

  مصطفی بزرگ‌نیا: عضو کمیته مرکزی سازمان جوانان حزب توده.

  مهدی شریعت رضوی: از کادر جوانان حزب توده

 4. مسئولیت حمله به دانشکده فنی تهران و کشتار دانشجویان با ارتش بود و در این دوره هنوز ساواک شکل نگرفته است.

 

دانشجو امروزی باید از خود بپرسد: چرا دانشجویان دهه ۳۰ ضد آمریکایی بودند؟ چرا زمانیکه هنوز فردی به نام امام خمینی حرکتی آغاز نکرده، شعار مرگ و مخالفت با آمریکا سر داده می‌شود؟ محوریت آن اعتراضات هم جریان مذهبی نبود.

 

نقطه آغاز دشمنی آمریکا با ایران، جمهوری اسلامی یا انقلاب اسلامی نیست، آغازکننده این دشمنی نیز از سال ۱۳۵۷ جمهوری اسلامی نبود، باید تاریخ را درست مرور و روایت کرد. اصلی‌ترین مساله مخالفت آمریکا با دولت ملی و مستقل مصدق بود که قصد داشت نفت ایران را ملی کند. آمریکا با هر کشوری که بخواهد مستقل و خارج از اراده او رفتار کند اینگونه برخورد می کند. به دروغ به شما می گویند: دشمنی ایران و آمریکا بعد از انقلاب شروع شد!

 • متاسفانه بسیاری از دانشجویان ما که این روز را جشن و یا بعنوان نماد اعتراض از آن یاد می‌کنند علت این نامگذاری و ماهیت این واقعه را نمی‌دانند.🆔 MARADA NEWS
🛡 مرکز رسانه ای دیدبان انقلاب