افزایش شمار مسمومان مشروبات الکلی در استان البرز؛

پشت پرده مسمومیت‌ ناشی از مصرف مشروبات الکلی در البرز

رسانه MARADA / رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اطلاع داد که طبق آخرین آمار تعداد مسموم شدگان مصرف مشروبات دارای الکل متانول پنج روز گذشته این استان به ۱۷۱ نفر رسید.

به گزارش “دیدبان رسانه ای انقلاب” به نقل از ایرنا، دکتر شهرام صیادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز گفت : تا پیش از ظهر امروز دوشنبه شمار مسمومان مشروبات الکلی این استان ۱۵۵ نفر بود که ۱۶ نفر دیگر به تعداد آنها اضافه شد.

وی افزود: اعضای بدن ۲ نفر از افرادی که در این موضوع دچار مرگ مغزی شده بودند با رضایت خانواده آنها اهدا شد.

صیادی بیان داشت: در حال حاضر ۳۵ نفر از مسمومان مصرف متانول در مراکز درمانی استان بستری و تحت مداوا قرار دارند.

وی گفت: پنج مسموم متانول در بخش مراقبت های ویژه در بیمارستان قرار دارند و چهار نفر آنها نیز اینتوبه (لوله‌گذاری نای برای تنفس) شدند که یک نفر آنها امروز جان باخت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز گفت: این افراد با علائم گوارشی، تنگی نفس، تاری دید و سرگیجه به مراکز درمانی انتقال یافتند.

مرکز اطلاع رسانی قوه قضاییه پیش از این به نقل از حسین فاضلی هریکندی رییس کل دادگستری استان البرز اطلاع داد: ۱۴ نفر بر اثر مصرف مشروبات الکلی طی پنج روز در البرز جان باختند که برای شناسایی افرادی که نسبت به پخش مشروبات الکلی اقدام کرده‌اند دستورات لازم صادر شده و پرونده قضایی تشکیل شده است.

 

در این راستا همچنین به نقل از اکوایران، محسنی اژه‌ای امروز – دوشنبه ۲۹ خرداد – در بخشی از صحبت‌های خود در نشست شورای عالی قوه قضائیه به مسمومیت‌های الکلی اخیر در استان البرز اشاره کرد.

وی از فوت، معلولیت، نابینایی و مسمومیت تعدادی از افراد به‌واسطه «مصرف مُسکر مسموم» سخن گفت و افزود: اصلِ شرب مُسکر، حرام است و کسانی که مُسکر مصرف می‌کنند مرتکب فعل حرام می‌شوند؛ بنابراین نباید از این موضوع غفلت کرد.

 

محسنی اژه‌ای اظهار کرد: در این قضیه، بحث فروش الکل‌های صنعتی و سهمیه‌ای در بازار آزاد و ادغام این الکل‌ها با محلول‌های دیگر و توزیع آن‌ها هم مطرح است؛ لذا دستگاه‌های انتظامی، اطلاعاتی و امنیتی باید بررسی‌ها و پیگیری‌های لازم را درخصوص افرادی که مباردت به این کار می‌کنند به عمل آورند.

 

وی افزود: حسب گزارش واصله در رابطه با موضوع فوق‌الذکر، کارخانه‌ای که برای تولید لوازم آرایشی، الکل سهمیه‌ای دریافت کرده بود، مبادرت به فروش این محموله در بازار آزاد کرده است. در این خصوص و در موارد مشابه باید بررسی‌های لازم به عمل آید. این بررسی‌ها باید هم ناظر بر دریافت‌کنندگان سهمیه الکل باشد و هم ناظران بر ارائه این سهمیه‌ها.

 

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: آیا واقعاً سهمیه تخصیص‌یافته به فلان کارخانه یا مرکز به اندازه نیازش است؟ آیا این سهمیه را به همان مصرف صنعتی و تولیدی اختصاص داده یا در بازار آزاد و به افراد سودجو فروخته است؟ این‌ها مواردی است که باید مشخص شوند؛ چراکه بواسطه این امر تعدادی افراد فوت کرده و تعدادی از افراد نیز معلول یا نابینا شده‌اند. در قانون نیز در این حوزه، مجازات‌های سنگین و بازدارنده‌ای در نظر گرفته شده است؛ لذا معاون اول قوه قضائیه و دادستان کل کشور نیز در این خصوص، موضوع را با جدیت دنبال کنند.

 

بر اساس این گزارش، سریال مسمومیت بر اثر مشروبات الکلی تقلبی در استان البرز همچنان ادامه دارد و از دو روز قبل تا امروز (۲۹ خرداد) بیش از ۶۰ درصد افزایش یافته است.

 

صیادی – رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز – گفته تا روز دوشنبه ۲۹ خرداد تعداد مسموم‌شدگان براثر مصرف مشروبات الکلی در استان البرز به ۱۵۵ نفر رسیده است و دست‌کم پنج نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند. ساعاتی بعد هم تعداد مسموم‌شدگان به بیش از ۱۷۰ نفر رسید.

 

 

Marada news

📡 مرکز راهبردی دیدبان انقلاب اسلامی
📚 اندیشکده حکمرانی هنر و رسانه
🚧گروه جهادی مردّا

 

 


Demanding is our identity

Marada News agency

 

🔘