جای خالی عملکرد شایسته ی مقامات و مسئولین محلی در بزنگاه های اجتماعی

بد عادتی مسئولین در برقراری ارتباط با رسانه ها موجب مغفول ماندن کارآمدی آنها در جهاد تبیین شده است

رسانه MARADA یادداشتی از ابراهیم اکبرزاده زنگنه با محوریت جهاد تبیین و چالش های پیش روی فعالان رسانه ای با منشاء مسئولان نهادهای دولتی و حاکمیتی را منتشر می نماید.

مردّا / اختصاصی / به گزارش کارگروه جهاد تبیین مرکز رسانه ای دیدبان انقلاب، در کشاکش جنگ شناختی که اغلب با ابزار رسانه از سوی امپریالیسم جهانی بر ملت های هدف تحمیل می شود ایفای نقش سازنده بصیرت افزا از مدیران ارشد دستگاه های گوناگون بالاخص مسئولین فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اعتقادی، بیش از دیگر ارکان اجتماعی مورد انتظار است، اما غالب مسئولین در بزنگاه ها از چشم خبرنگاران مخفی می شوند چرا که یا اهل تبیین نیستند یا توان کار تبیینی را ندارند یا ریسک آنرا نمی پذیرند یا با جهاد تبیین، بیگانه هستند؛ البته همین مسئولین، همواره پای کار نشست های خبری متداول که منعکس کننده عملکرد آنها (که اغلب از هرگونه ارزش خبری بهره ای ندارند) باشد، هستند.

 

اولویت حفظ جمهوریت نظام است یا انتخاب اصلح / در مواجهه با دوقطبی انتخاباتی چه کنیم؟

 

برای مسئولین عادت شده که در حوزه مأموریتی خود، خط رسانه ای را تعیین نمایند، رئیس مربوطه یا مدیر روابط عمومی سؤال ها را از پیش طراحی می کنند و یا به سؤال های طرح شده ای که از قبل هماهنگی نشده باشد با ترفند های ویژه به نفع خط رسانه ای مد نظرشان پاسخ می دهند.

  

در حالیکه اتاق فکرهای جبهه معاند و رسانه هایشان هر دقیقه در حال طراحی سناریوهای جدیدی در جهت تداوم پروژه های عملیات روانی، تمرکز زدایی بصیرتی، ایهام زایی و زاویه سازی در بینش، شبهه افکنی در عقیده و باور و فریب عامه هستند، بسیاری از مسئولین (و نهادهایشان که سابقاً از مسببین برخی نارضایتی های اجتماعی هستند،) نسبت به وقایع اجتماعی منفعل مانده اند و این در صورتی است که جامعه، بالاخص قشر دانشجو، دانش آموز و صنوف گوناگون، نیاز مبرم به دریافت پاسخ ابهامات و شبهاتی دارند که هر روز، چه در محیط خانه و خانواده و چه در مدرسه و دانشگاه و چه در محل کار و تفریح و ورزش و …. با آن سر در گریبان هستند.

 

از آنجاکه عموم مردم در محیط های گوناگون و تحت پوشش رسانه های متعدد مورد هجمه اطلاعاتی قرار دارند، می طلبد که مسئولین فرهنگی، سیاسی، عقیدتی، اجتماعی شرایط را برای نشست های خبری میان رسانه های داخلی و نخبگان ورزشی، هنری، علمی و … فراهم نمایند لیکن کمتر شاهد بوده ایم که متناسب با مقاطع زمانی، چنین ظرفیتهایی کارسازی گردد.

 

به کرّات شاهد بوده ایم، زمانی که رسانه های مستقل با هدف آگاهی بخشی و روشنگری و متناسب با درگیری های ذهنی جامعه مخاطب شهروندی خود و در راستای مقابله با حملات فریبنده دشمن، از مسئولین دعوت به مصاحبه می نمایند، اغلب با رد مصاحبه از سوی مسئول مربوطه مواجه شده و یا مسئولین از پاسخ به سؤالات کلیدی طفره می روند.

 

با توجه به دستور رهبر انقلاب در خصوص اهمیت کار فرهنگی آتش به اختیار و جایگاه کار تبیینی با سطح اهمیت منطبق بر اصل جهاد که از مدتها قبل مطرح فرموده بودند و همچنین سخنرانی اخیر معظم له در دانشگاه افسری امام حسن مجتبی علیه السلام در تاریخ ۱۱ مهر ۱۴۰۱ که به صراحت تمام پشت پرده ی اغتشاشات را شفاف و رویکرد را ترسیم نمودند، دیگر راه و چاه اظهر من الشمس است و بهانه ای برای طفره رفتن از پاسخ به سؤالات خبرنگاران و یا نپذیرفتن درخواست مصاحبه باقی نمی ماند.

 

مسئولین بیش از همه مؤظف هستند سهم خود را در جهاد تبیین ایفا نمایند و از خبرنگاران و سناریوهای رسانه ای این قشر خدمتگذار به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در چنین موقعیت هایی استقبال و اعتماد نمایند، نه اینکه تنها زمانیکه می خواهند گزارشات آماری مفید یا بی فایده، با ارزش یا بی ارزش، واقع یا غیر واقع، عملکرد خود را رسانه ای کنند، به دنبال خبرنگاران باشند.

 


 

اندر احوالات نامزدهای انتخاباتی