کلاس کودتای سبک زندگی را پایین نیاورید!

اتاق بازرگانی و شکاف طبقاتی از رضاخان تا مرعشی و سلاح ورزی! / اندیشکده

رسانه MARADA / ساز و کارهای اقتصادی نباید منجر به انباشت و چرخش ثروت در دست عده ای معدود شوند و مدل تولید متمرکز، دقیقاً همین مفسده بنیادین را ایجاد می کند.

به گزارش / اختصاصی / “دیدبان انقلاب اسلامی” در یادداشت منتشر شده از “اندیشکده مردّا” به قلم حجت الاسلام قاسم یزدانی مقدم؛ بعضی ها در تبیین دشمنی با صهیونیسم بین الملل بیشتر از دو سه خط توضیح ندارند در حالی که آن پیر رهنمای فرمود: همه توطئه‌های جهانخواران علیه ما، از جنگ تحمیلی گرفته تا حصر اقتصادی و غیره، برای این بوده است که ما نگوییم اسلام جوابگوی جامعه است و حتماً در مسائل و اقدامات خود از آنان مجوز بگیریم (صحیفه امام ج۲۱ ص۲۹۰). بنابراین دلایل نزاع تمدنی ما با استکبار جهانی و به عبارتی گستره فدک انقلاب اسلامی، به اندازه تمام عرصه های پاسخگویی و جامعیت اسلام عزیز است.

حادثه ۲۸ مرداد۳۲ تثبیت کودتایی بود که از دهه ها قبل برای حرکت دادن ایران در مسیر توحش سرمایه داری شروع شده بود.

از مهمترین قطعه های آن کودتای ساختاری، الگوهای مدیریت اقتصادی جامعه بود، چرا که نظام سرمایه داری بیش از آنکه سیاسی فرهنگی باشد، اقتصادی است.

اتاق بازرگانی یکی از یادگارهای شوم دوره رضاخان است (تاسیس ۱۳۰۵). نهادی که ثمره طبیعی حرکت به سمت تولید صنعتی و کارخانه ای متمرکز است. از نظر اسلام عزیز ( سوره حشر آیه۷) ساز و کارهای اقتصادی نباید منجر به انباشت و چرخش ثروت در دست عده ای معدود شوند و مدل تولید متمرکز، دقیقاً همین مفسده بنیادین را ایجاد می کند. وقتی تولیدْ کارخانه ای شد، قاعدتاً عده ی بسیار معدودی توان راه اندازی، مدیریت و تولید در قالب کارخانه را دارند و همین آغاز تشکیل شکاف طبقاتی و ایجاد یک طبقه فوق ثروتمند و قدرتمند در جامعه می شود. از ثمره تولید متمرکز است که فردی در برنامه زنده تلویزیونی رجز می خواند که من به اندازه چندین نماینده مجلس و وزیر قدرت دارم و اگر سلاح ورزی برانداز را بردارید، به راحتی یک برانداز دیگر را جایگزین می کنیم. مصیبت اینجاست که تقریبا هیچ دولتی هم یارای مقابله با این طبقه را ندارد.

 

بیشتر بخوانید :

 

فرمان تبیین، در برابر جنگِ ‌شناختی / یادداشت / ویدئو کلیپ

 

توسعه فرهنگ آگاهی بخشی؛ رسالت اصلی مطبوعات و روابط عمومی ها

 

نقدی بر انتشار ویدئوی مجروح سقزی

 

 

MARADA

NEWS AGENCY

Demanding & create hope is our identity

🔻

  •  مرکز راهبردی رسانه ای دیدبان انقلاب اسلامی

» گروه جهادی امید آفرینی و مطالبه گری

» اندیشکده حکمرانی هنر و رسانه مردّا

🔘